Masaż sportowy
Celem masażu sportowego jest jak najszybsze przygotowanie do ekstremalnego wysiłku sportowego, osiągniecie maksymalnych wyników sportowych, jak i usuniecie dużego zmęczenia organizmu po wysiłku fizycznym.
Masaż sportowy w swoich technikach podobny jest do klasycznego masażu leczniczego. Wykonywany jest zdecydowanie silniej i energiczniej. Celem tego masażu jest rozgrzewka, usuniecie przemęczenia spowodowanego intensywnym wysiłkiem fizycznym, usuniecie tzw. zakwasów, napięć mięśniowych bądź likwidacja powstałych kontuzji.
Masaż sportowy jest integralnym elementem systemu odnowy biologicznej. Wykorzystywany jest jako środek pomocniczy w profesjonalnych programach treningowych. Pozwala lepiej przygotować ciało sportowca do wysiłku fizycznego. Zmniejsza ryzyko wystąpienia kontuzji. Masaż sportowy jest zalecany zarówno sportowcom zawodowym jak również powinni korzystać z niego sportowcy - amatorzy, dla osiągnięcia lepszych rezultatów i poprawę samopoczucia. Techniki masażu sportowego jako działanie terapeutyczne dostosowane są ściśle do uprawianej dyscypliny sportu.
Jednym z najważniejszych celów masażu sportowego jest usuniecie negatywnych skutków przetrenowania, czyli zlikwidowanie wzmożonego napięcia mięśniowego i zakwasów, które utrudniają treningi oraz hamują formę i osiągi zawodnika.
Masaż sportowy występuje w kilku formach, jako masaż:
- Masaż sportowy przedwysiłkowy - ma na celu przygotowanie organizmu do wysiłku sportowego, stosuje sie go jako uzupełnienie rozgrzewki, ponieważ powoduje rozgrzanie stawów i ścięgien, rozluźnia mięśnie, podnosi elastyczność i efektywność mięśni.
- Masaż sportowy międzywysiłkowy - masaż wykonywany w przerwach miedzy wysiłkami podtrzymuje wysoką aktywność zawodnika w trakcie zawodów, masaż zaopatruje mięśnie w tlen i substancje odżywcze, usuwa toksyny, dzięki czemu mięśnie uzyskują większa zdolność do pracy i szybciej sie regenerują.
- Masaż sportowy powysiłkowy - ma na celu skrócenie czasu regeneracji organizmu po intensywnym i długotrwałym wysiłku; jego głównym zadaniem jest usprawnienie krążenia krwi i limfy, a także zmniejszenie powysiłkowego napięcia mięśniowego.
- Izometryczny masaż sportowy - wspomagający trening masy mięśniowej, ma na celu spowodowanie szybkiego przyrostu masy i siły mięśni, zabieg polega miedzy innymi na oddziaływaniu na mięsień napięty izometrycznie.
W celu osiągnięcia maksymalnej formy zawodnika i uzyskania najwyższych rezultatów sportowych, należy stosować specjalny harmonogram masażu sportowego. Wyróżniamy:
- Masaż przedstartowy.
- Masaż w okresie przygotowawczym do zawodów.
- Masaż w okresie roztrenowania, czyli przerwy.
- Masaż w gorączce przedstartowej. Objawy: zawodnik jest bardzo pobudzony, występuje brak koncentracji.
- Masaż w apatii przedstartowej. Objawy: nadmierne wyciszenie, trema sportowa, stres.
- Masaż międzystartowy.