Na czym polega manipulacja kręgosłupa (chiropraktyka)?
Manipulacja (terapia manualna) jest szczególną dziedziną fizjoterapii, nie jest masażem. Zmiany w kręgosłupie i tzw. przesunięcia kręgów powodują ucisk na nerwy i rdzeń kręgowy, co zaburza stan zdrowia, wyzwala silny ból i przyczynia się do powstawania wielu chorób. Istota manipulacji polega na korygowaniu ułożenia kręgów i stawów międzykręgowych, co poprawia funkcjonowanie kręgosłupa i zmniejsza ucisk na nerwy i rdzeń kręgowy powodując ustąpienie lub zmniejszenie bólu. Terapia manualna jest koncepcją badania i leczenia, zajmującą się odnajdywaniem i leczeniem zaburzeń funkcjonalnych układu ruchu. W wyniku prowokacji określonych tkanek bezpośrednio w badaniu odnajdujemy zburzone struktury, aktualizujemy stopień ich uszkodzenia oraz odnajdujemy szczegóły przyczyn dolegliwości.
Zatem leczenie powinno przywracać fizjologiczną "grę" pomiędzy stawami, mięśniami i strukturami nerwowymi. Stosujemy pasywne techniki mobilizacji, jak również aktywne ćwiczenia wykonywane przez pacjenta w celu wzmocnienia i stabilizacji lub jako wprowadzenie do właściwej mobilizacji. Pacjent otrzymuje dodatkowo wskazówki dotyczące właściwych ćwiczeń, które powinny wspierać pracę terapeuty manualnego.
Zabieg przeprowadzany jest na specjalnym stole manipulacyjnym. Pacjent kładzie się na nim, a wykonujący manipulację fizjoterapeuta układa pacjenta w odpowiednich pozycjach. Pozycje te umożliwiają na wykonanie precyzyjnego i bezbolesnego pchnięcia odblokowującego zablokowany segment kręgosłupa lub stawu. Używane podczas zabiegu siły są niewielkie, a odblokowanie odbywa się dzięki zastosowaniu odpowiedniej techniki.
Wskazania do terapii manualnej
Przeciwwskazania
Jak często wykonuje się takie zabiegi?
Częstość manipulacji (terapii manualnej) ustala się indywidualnie w zależności od stanu i potrzeb pacjenta, średnio dwie do trzech manipulacji w pierwszym miesiącu leczenia, potem coraz rzadziej, aż uzyska się poprawę pozwalającą na jedną do dwóch wizyt kontrolnych w roku.
Zalety terapii manualnej kręgosłupa