Suche igłowanie
Suche igłowanie to metoda, która polega na wykorzystaniu specjalnych, sterylnych, jednorazowych igieł do nakłuwania określonych punktów spustowych. Miejsca te zwykle występują w obrębie pasm mięśniowo-powięziowych i odznaczają się wyjątkowo wysokim poziomem wrażliwości. Zarówno w leczeniu akupunktury, jak i suchym igłowaniu, stosuje się igły do akupunktury. Suche igłowanie to jednak nie to samo co akupunktura. Akupunktura opiera się na tradycyjnej medycynie chińskiej, natomiast suche igłowanie wywodzi się ze współczesnej medycyny zachodniej.
Jest stosunkowo nowym zabiegiem, opracowanym w latach 80. XX wieku. W przeciwieństwie do akupunktury suche igłowanie skupia się na punktach spustowych. Różnica między suchym igłowaniem a akupunkturą polega na tym, że suche igłowanie stosuje się w przypadkach przewlekłego i ostrego bólu bez stosowania iniekcji leku. Ponadto, dla pacjentów zauważalną różnicą jest czas, przez jaki igły pozostają wbite.W akupunkturze stosuje się na ogół dłuższe utrzymywanie wbitych igieł. Igły zwykle pozostawia się na miejscu przez około 15 do 30 minut. Podczas gdy igłowanie na sucho trwa krócej oraz wykorzystuje się płytsze penetracje.
Wskazania
Wskazaniem do suchego igłowania są wszelkiego rodzaju przeciążenia jak: ból barku z powodu napiętych mięśni, ból Achillesa z dużą dozą napiętej łydki, „kolano biegacza”, „łokieć tenisisty", ból okolicy mięśni pośladkowych, bóle dolnego odcinka kręgosłupa lub szyi. Suche igłowanie skupia się na problemach związanych z przeciążeniami i napiętymi mięśniami.Może być wykorzystywana w przypadkach jak:
- stan zapalny rozcięgna podeszwowego stóp;
- zespół ciasnoty podbarkowej,
- zespół cieśni nadgarstka (ucisku nerwu pośrodkowego),
- różnego rodzaju tendinopatie (schorzenia ścięgien),
- napięciowe bóle głowy,
- zespoły bólowe kręgosłupa,
- mobilizacja blizn pooperacyjnych,
- stan przypominający rwę kulszową.
Przeciwwskazania
Terapia suchego igłowania nie jest rekomendowana dla wszystkich pacjentów. Listę przeciwwskazań możemy podzielić na przeciwwskazania względne i bezwzględne, z którymi warto zapoznać się przed opisywaną terapią:Przeciwwskazania względne:
- ciąża,- choroby psychiczne,
- zwiększone ryzyko infekcji np. HIV,
- choroby zakaźne.
Przeciwwskazania bezwzględne:
- ostry stan zapalny,- obniżona krzepliwość krwi,
- gorączka,
- ostry uraz,
- krwiaki,
- napięcie spastyczne mięśni,
- obrzęk limfatyczny,
- nowotwory,
- alergia na nikiel,
- strach przed igłami.